Osłona na grzejnik — jak wybrać idealną osłonę kaloryfera?

Grzejniki, czy inaczej mówiąc kaloryfery, w naszej strefie klimatycznej są niezbędnym elementem wyposażenia. Jednocześnie większość z nich to niezbyt estetyczne akcenty we wnętrzach, co również przekłada się na cały wystrój i jego estetykę. Oczywiście te nowoczesne, często nawet dekoracyjne, jak najbardziej mogą dobrze wpisać się w aranżację. Jeśli jednak mówimy o tradycyjnych grzejnikach, które najczęściej znajdują się pod parapetami, to już trudniej mówić o ich efektownym charakterze i roli w wystroju.

Dlatego dobrym, w znaczeniu wizualnym, rozwiązaniem tego problemu są osłony na grzejnik. Mogą mieć różną formę oraz kształty i być wykonane z różnych materiałów. Drewno, metal czy panele. To tylko niektóre propozycje, spośród których na uwagę zasługują maskownice z dekoracyjnych paneli ażurowych. Czym są te panele, jakie są ich zalety i dlaczego warto je wykorzystać w aranżacji wnętrz? O tym nieco później, najpierw przyjrzyjmy się samemu tematowi i temu, jakie są możliwości na ukrycie grzejnika.

Czy warto maskować grzejnik?

Jak już wspomnieliśmy, w sezonie grzewczym kaloryfery są bardzo potrzebne, a wręcz niezbędne. To one dają ciepło i zapewniają przyjemną atmosferę w pomieszczeniach. Powstaje pytanie, dlaczego je zasłaniać, tracąc przecież na przepływie gorącego powietrza.

Od dłuższego czasu w projektowaniu i aranżacji wnętrz bardziej stawia się na estetykę oraz miły dla oczu wystrój. W związku z tym istnieje trend, żeby jednak maskować, i jakoś ukryć niezbyt ładne czy stare elementy nawet kosztem aspektów praktycznych.

W temacie grzejników ma to swoich zwolenników i przeciwników ze względu na blokowanie przepływu ciepłego powietrza. Jednak jeśli chodzi o ilość odprowadzanego ciepła, może być z tym różnie. Owszem, pewne straty ciepła będą, ale wiele zależy od tego, jaką osłonę na kaloryfer wybierzemy.

Osłona na kaloryfer

Jeśli stawiamy na pełną zabudowę, ciepło może przedostawać się górą, bokami i dołem. Jeśli z otworami, zależnie od ich wielkości, przedostanie się przez nie dodatkowo więcej ciepła. A jeśli te otwory będą ozdobne, tak jak jest w przypadku ażurowych wzorów, to te nieładne elementy, zamiast szpecić, mogą wręcz stać się dekoracyjnym akcentem. Bo maskownice często mają taki właśnie wygląd. Dzięki temu, nie tracąc dużo ciepła, można schować kaloryfer i jednocześnie uzyskać ozdobny charakter przestrzeni.

Warto przy tym dodać, że w świetle prawa budowlanego, w placówkach edukacyjnych dla małych dzieci i miejscach ich zbiorowego pobytu jak świetlice oraz sale zabaw, należy montować osłony grzejników. Ma to chronić uczniów żłobków, szkół i przedszkoli przed bezpośrednim kontaktem z elementem grzejnym. Dodatkowo osłony chronią przed uderzeniem o twarde, metalowe elementy. Nietrudno zauważyć, że jest to zaletą również w domach i mieszkaniach, gdzie znajdują się małe dzieci.

Maskownice na kaloryfery

Wracając do aspektu estetyki wnętrz, to w nowym budownictwie często od razu stawia się na montaż nowoczesnych grzejników, które wcale nie potrzebują maskowania. Przeciwnie. Dekoracyjne, lustrzane, drabinkowe czy ozdobne płytowe, mogą być bardzo efektownym elementem całego wystroju. Często także miejsce ich montowania to wcale nie tradycyjna przestrzeń pod parapetami. Jednak w większości starszych i starych budynków to właśnie tam znajdują się grzejniki. Zwykle są to członowe, stare płytowe i żeliwne kaloryfery. Niezależnie od umiejscowienia, nie są ładnym elementem wyposażenia, a tym samym akcentem w wystroju.

Jakkolwiek kiedyś długie firany stanowiły rodzaj zasłonki grzejników podparapetowych, tak dziś odchodzi się już od firan, tym bardziej długich. Dlatego popularne stało się maskowanie grzejników, także tych znajdujących się w nietypowych miejscach. Zaletą tego jest fakt, że często można połączyć osłony z innymi elementami we wnętrzu w spójną całość. Choćby poprzez wykorzystanie tych samych materiałów w różnym zastosowaniu. Takich samych linii, kolorów, struktur i wzorów. Jeśli będą mieć ozdobny charakter, uzyskamy zarazem dekoracyjny i wizualnie spójny wystrój, wpisujący się w całą aranżację.

Osłona na grzejnik – jak wybrać

Na osłony kaloryfera można wykorzystać różne materiały, formy, kształty, struktury i wzory. Powinny to być jednak materiały odporne na wysokie temperatury, ale też dobrze przewodzące ciepło. Przeważnie są to metal, blacha stalowa oraz aluminiowa i płyty MDF, niekiedy drewno i płyty pleksi. Osłony zwykle przytwierdza się do ścian wokół grzejnika, niektóre stawia się na podłodze. Atutem jest fakt, że ich górną część można przekształcić w dodatkową półkę. Choć zaleca się, żeby w górnej i dolnej części były szczeliny wentylacyjne. Specjaliści radzą też montowanie ich w sposób, który nie uszkodzi kaloryferów, i zapewni dostęp do głowic oraz zaworów.

Wybierając maskownice na kaloryfer lepiej wystrzegać się całkowicie zabudowanych osłon, żeby nie blokować cyrkulacji ciepła. Dobrym rozwiązaniem są na przykład listewki z przestrzeniami pomiędzy nimi albo różne wycięcia, w tym elementy ażurowe. Dzięki temu ciepło nie zostanie w środku i będzie lepiej odprowadzane. Materiał wykonania osłon grzejnikowych warto dobierać pod zastosowany styl wnętrzarski, a także pod inne materiały i elementy we wnętrzu.

Maskownice na grzejnik drewniane są ponadczasowe i zawsze eleganckie. Pasują do wnętrz klasycznych oraz rustykalnych, ale też modnych skandynawskich oraz boho i vintage. Wpasują się także w nowoczesne, a nawet industrialne klimaty, jeśli przewijają się inne drewniane elementy. We wnętrzach loftowych dobrym wyborem będzie metalowa maskownica na grzejnik. Atutem jest fakt, że metal bądź blacha aluminiowa zapewniają dobry efekt termiczny. Poza tym osłony grzejnika mogą być wykonane z różnych płyt, w tym z płyty MDF. To materiał, który jest łatwy w obróbce, więc można w nim wycinać finezyjne wzory, a nie tylko klasyczne kształty.

Dekoracyjne panele ażurowe z płyty MDF

Jednym ze sposobów zamaskowania grzejnika są coraz popularniejsze dekoracyjne panele ażurowe. To świetny sposób na ukrycie kaloryferów, a zarazem na mniejsze straty na przepływie ciepła. Panele ażurowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Jednym z nich jest wspomniana płyta MDF. To wysokiej jakości materiał, który charakteryzuje się trwałością, odpornością na uszkodzenia, a także jednolitą strukturą. Dzięki temu osłony z takich płyt są nie tylko wytrzymałe. Można w nich wycinać precyzyjne wzory, co zapewnia eleganckie wykończenie. Łączą w sobie funkcjonalność z estetyką. Dodatkowo mogą mieć różne kolory oraz pokrycie, malowanie, folia i laminat, a nawet tapeta. Zaletą jest także to, że panele ażurowe można w wielu sklepach zamówić na wymiar, żeby idealnie wpasować je w konkretną przestrzeń. Popularne jest choćby wykonywanie ciągu szafek, w którym ukryty jest zabudowany grzejnik.

Wspomniane, precyzyjne wzory to wycięte techniką laserową ozdobne kształty. Od prostych, geometrycznych i zaokrąglonych, po abstrakcyjne, finezyjne, koronkowe, orientalne czy roślinne. Od klasyki i bogatych form po nowoczesność i minimalizm. Dzięki temu te panele są wszechstronne i łatwo można je dopasować do różnych stylów oraz aranżacji, a także do pozostałych elementów we wnętrzu.

Dzięki niemal nieograniczonemu wzornictwu panele ażurowe dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Maskownice ażurowe z nich wykonane są bardzo efektowne i oryginalne. Przyciągają wzrok, więc z pozoru jak się wydaje, zwracają uwagę na grzejnik, co nie jest zalecane. Jednak dzięki unikalnym wzorom i niebanalnemu designowi, pozwalają przekształcić kaloryfer w element dekoracyjny. Wnoszą do wnętrz ozdobną estetykę i można dzięki nim wykreować w nich wyjątkową atmosferę. Odmieniać przestrzeń nadając jej zupełnie innego, niepowtarzalnego charakteru.

Maskownice na grzejnik ażurowe

Co istotne w tej kwestii, a zwłaszcza w dopasowaniu osłony grzejnika do innych elementów, panele ażurowe są też bardzo uniwersalne i mają wiele zastosowań. To mogą być panele i dekoracje ścienne, ścianki i przepierzenia, elementy drzwi i mebli, zagłówki, balustrady schodowe i podstopnice, a także właśnie osłony grzejników i inne maskownice ażurowe. I to jest ogromnym atutem, ponieważ takie same panele można zastosować w danym pomieszczeniu w różny sposób w kilku miejscach. Dzięki temu cała aranżacja stanie się spójna, a wzory powtarzalne. Mogą być mocnym akcentem w spokojniejszym wnętrzu lub subtelnym dodatkiem do wystroju. Co ważne, dzięki takiej koncepcji, grzejnik wizualnie stanie się jeszcze bardziej zamaskowany. Jeśli takie same elementy będą się powtarzać w całej przestrzeni, osłona wtopi się w wystrój, tworząc z nim spójną całość.

Dlatego w naszym sklepie można znaleźć nie tylko same panele ażurowe, ale też dekoracje, balustrady, podstopnice i omawiane tu maskownice na grzejnik. Większość produktów można zamówić na wymiar, a także zamówić indywidualny projekt. Przy tej okazji zapraszamy do zajrzenia do asortymentu naszego sklepu i zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Polecane osłony na grzejnik

Koszyk zakupowy
Scroll to Top